Jak rozpocząć współpracę z biurem projektowym?

architekt pracujący

Współpraca z biurem projektowym jest niezbędna podczas realizowania każdej większej inwestycji. Aby powstał budynek lub konstrukcja budowlana szeroko rozumiana   spełniająca wszystkie wymagania, konieczna jest pomoc profesjonalistów. Pierwszym krokiem jest jednak nawiązanie współpracy z odpowiednim podmiotem. Zanim wybierzemy konkretne biuro projektowe, warto wysłać kilka zapytań ofertowych i porównać odpowiedzi. Dość istotnym elementem jest wizyta w danym biurze konstrukcyjnym celem bezpośredniego przedstawienia wymogów, która będzie istotna dla inwestora.

Najważniejsze informacje na temat współpracy z biurem projektowym

 Dobry projekt obiektu budowlanego to połowa sukcesu. Dzięki niemu uda się uniknąć wielu błędów, które przez przypadek mogłyby być wdrożone już na etapie budowy. Współpraca z z inżynierami konstruktorami  to najlepszy sposób, aby uniknąć nieprawidłowego podejścia do tematu  a także  nieplanowanych kosztów. Co więcej, mamy pewność, że nasza inwestycja będzie w pełni funkcjonalna, dobrze zaprojektowana pod względem wytrzymałościowym  a tym samym bezpieczna w użytkowaniu. Oprócz tego, będzie wyglądać dokładnie tak, jak sobie wyobrażaliśmy. Od czego należy zacząć współpracę?

  • Każde profesjonalne biuro konstrukcyjne ma swoją stronę internetową, na której można znaleźć dokładne informacje na temat prowadzonej działalności oraz dotychczasowych realizacji. To właśnie ta zakładka powinna wzbudzić nasze szczególne zainteresowanie. Przeglądając zdjęcia oraz liczne realizacje projektowe jest duża szansa na to, że znajdziemy inwestycję, która przypadnie nam do gustu. Dzięki temu, będzie można na jej podstawie ustalić wiele szczegółowych informacji i wymagań.
  • Konstruktorzy natomiast zadbają o bezpieczną eksploatację tego obiektu budowlanego.
  • Dobrą opcją jest także zapoznanie się z dostępnymi referencjami oraz opiniami w Internecie. Jest to bardzo ważny element poszukiwań, gdyż pozwoli nam z góry wyeliminować firmy, które nie cieszą się dobrą renomą.
  • Gdy wyselekcjonujemy już kilka biur, przychodzi kolej na wysłanie zapytania ofertowego. Musi być ono jak najbardziej konkretne i szczegółowe oraz zawierać jak najwięcej informacji na temat planowanej inwestycji. Im więcej czasu spędzimy nad stworzeniem zapytania, tym bardziej precyzyjną odpowiedź dostaniemy, co pozwoli nam faktycznie porównać oferty. Warto też poprosić o wykaz dotychczasowych realizacji. 

Jak nawiązać współpracę? Dodatkowe informacje

 Biuro projektowe może też preferować osobiste spotkania. W jego trakcie omawia się sam projekt oraz jego zakres. W jaki sposób należy przygotować się do tego spotkania?. Podczas rozmowy poruszane są następujące kwestie: wielkość i przeznaczenie obiektu, jaki rodzaj konstrukcji należy uwzględnić stalowa ,żelbetowa , drewniana liczba kondygnacji, sposób ogrzewania oraz rodzaj technologii budowlanej na jakiej nam zależy. Wszystkie te aspekty są niezbędne, aby udało się ustalić cenę wykonania dokumentacji projektowej. Oczywiście wiele osób nie wie jakie rozwiązania będą najlepsze w danym przypadku lub nie mają dostatecznej wiedzy, aby podjąć decyzję. Wtedy warto wysłuchać inżyniera konstruktora, który zaproponuje określone opcje i wyeliminuje niepotrzebne koszty.

Warto pamiętać o tym, iż jeśli od samego początku biuro projektowe nie spełnia naszych oczekiwań i mamy trudności z komunikacją, nie warto kontynuować współpracy.