Przed przystąpieniem do budowy jakiegokolwiek obiektu, konieczne jest przygotowanie jego projektu technicznego. To zadanie bierze na siebie biuro konstrukcyjne. Osoby, które przygotowują się do budowy domu otrzymają opracowanie architektoniczno-budowlane, które zawiera wszystkie informacje dotyczące nieruchomości. Niestety, na pierwszy rzut oka ich odcyfrowanie wydaje się być bardzo trudne dla osoby, która nie miała nigdy do czynienia z takimi projektami. W jaki sposób należy je zatem czytać?
Projekty techniczne – najważniejsze informacje
W trakcie przygotowywania projektów biuro konstrukcyjne wykorzystuje specjalne znaki graficzne, które określa norma PN-70 B-01025 „Oznaczenia graficzne na rysunkach architektoniczno-budowlanych”. Każdy architekt jest zobowiązany posługiwać się właśnie takimi symbolami. Znajomość podstawowej terminologii budowlanej przyda się osobom, które planują skorzystać z usług takich specjalistów w związku z planowaną budową domu. Dzięki podstawowej wiedzy będziemy w stanie lepiej zrozumieć założenia projektu, co pozwoli nam określić czy spełnia on nasze wymagania.
Warto pamiętać, że przypadku budynków piętrowych, rzut zostanie wykonany osobno dla każdego poziomu. Projekty techniczne przedstawiają rozkład obiektu na wysokości 1 m nad podłogą. Dzięki temu łatwiej odczytać rozkład pomieszczeń oraz pozostałe parametry. W szczegółowej dokumentacji technicznej można znaleźć informacje dotyczące przebiegu zbrojenia, kanalizacji i okablowania. Są one bardzo ważne, zwłaszcza jeśli część prac zamierzamy przeprowadzić samodzielnie.
Z jakimi pojęciami należy się zapoznać?
Dobra orientacja w podstawowej terminologii budowlanej pozwoli nam nie tylko czytać projekt techniczny ze zrozumieniem, ale również ułatwi komunikację z biurem konstrukcyjnym. W jaki sposób należy się przygotować?
- Przede wszystkim zapoznajmy się ze znaczeniem takich terminów jak wysokość budynku, wysokość kondygnacji, powierzchnia zabudowy, kubatura, powierzchnia użytkowa, powierzchnia netto i powierzchnia całkowita. Definicje można wydrukować, jeśli nie jesteśmy w stanie ich zapamiętać.
- Warto też pamiętać, że występują dwa rodzaje dokumentacji projektowej. Rysunek architektoniczny przedstawia ściany, stropy z warstwami wykończeniowymi oraz meblami i innymi sprzętami. Drugi rodzaj to rysunek konstrukcyjny przedstawiający stan surowy.
- Z rysunku architektonicznego możemy odczytać m.in. rodzaj ścian, które dzielą się na nośne (to na nich opiera się cała konstrukcja obiektu) oraz działowe odpowiadające za podział przestrzeni. Te pierwsze wyróżniają się na rysunku większą grubością, dzięki czemu można łatwo je odróżnić.
- Okna są oznaczone za pomocą dwóch równoległych kresek. Przy nich znajduje się skrót “hp” wraz z liczbą np. “hp=90”. Oznacza to, że wysokość parapetu wynosi 90 cm.
- Drzwi są oznaczone literą D. Na rysunku umieszczony jest także łuk pokazujący sposób ich otwierania.
W opisie technicznym, rzucie parteru oraz w przekrojach znajdzie się informacja o poszczególnych warstwach ścian. Materiały budowlane również mają swoje oznaczenia, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby dowiedzieć się czy dana ściana ma być wykonana z cegły, gdzie znajduje się element żelbetowy lub betonowy oraz warstwa izolacji przeciwwilgociowej. Biuro konstrukcyjne umieszcza na rysunku architektonicznym również podstawowe wyposażenie. Przypomina ono prawdziwe sprzęty, dlatego wraz z projektem wiemy w jaki sposób meble i AGD będą ulokowane.